Danas sam se odlučila da napravim jedan mali odmak od kozmetike i napišem post na ovu medicinsku temu, koja je učestao problem kod mnogo ljudi, naročito žena.
Većina vas zna šta je anemija, barem površno, a ja ću vam u ovom postu pisati malo detaljnije o ovom problemu i kako ga riješiti.
Anemija odnosno malokrvnost bi najkraće rečeno bila nedostatak crvenih krvnih zrnaca ( eritrocita ) i/ ili hemoglobina u krvi. Čak i sam ovaj izraz u prevodu sa latinskog znači "bez krvi". Time dolazi do toga da se smanjuje sposobost krvi da prenosi kiseonik do tkiva, a za taj proces je neophodan protein hemoglobin koji nosi kiseonik do svih tkiva i organa. Znamo šta se dešava ako on ne dolazi do organa- nastupiće najprije slabljenje njihovih funkcija, i u krajnjem slučaju odumiranje.
Do anemije može doći iz više razloga. Najbitniji je bilo kakav vid prejakog krvarenja (hemoragije), preveliko uništenje crvenih krvnih zrnaca, ili smanjenje njihove produkcije. Do ovog zadnjeg najčešće dolazi neadekvatnom ishranom, na šta ću se ja danas najviše i bazirati.
Postoji više vrsta anemije. Neke se klasifikuju prema volumenu tj. zapremini crvenih krvnih zrnaca, neke su nasljedne, neke stečene, postoje anemije usljed nekih endokrinoloških, bubrežnih, imunoloških bolesti. Isto tako ima vrsta anemije do kojih dolazi usljed smanjenja koncentracije željeza u krvi, ili kao posljedica deficita vitamina B12 ili folne kiseline.
Ja vas neću dalje gnjaviti tim šturim medicinskim činjenicama, ali ono što je bitno znati je kako prepoznati simptome anemije, kako je dijagnostifikovati, a potom i liječiti.
Jedan od problema anemije je što je mnogi dugo zanemaruju i njene simptome pripisuju nečem drugom.
Neki od njih su opšti umor, slabost, bezvoljnost, bolovi u mišićima, često i kratak dah pri najmanjim fizičkim aktivnostima, opadanje kose, perutanje kože, tanki i lomljivi nokti itd. Na kraju ukoliko anemija baš uznapreduje može da se prepozna i po jako blijedoj koži i sluzokoži i po tome što takve osobe i odaju utisak nekog ko je jako umoran i iscrpljen.
Uvrđuje se veoma jednostavno, izvadi se krv i urade nalazi- kompletna krvna slika, nivo željeza u krvi i sposobnost njegovog vezivanja, nivo folne kiseline, nivo vitamina B12 i sl.
Vegetarijanci, trudnice, žene koje menstruacijom gube puno krvi, aktivni sportisti, ali i rekreativci, osobe koje boluju od hemoroida, celijaklije ili Kronove bolesti naročito treba da obrate pažnju na nivo željeza u krvi odnosno uopšte na anemiju usljed bilo kojeg razloga.
Nažalost u zadnje vrijeme sam i sama imala ovaj problem, a simptome koje sam osjećala sam baš i pripisala nečemu drugom. U mom slučaju niskom krvnom pritisku i manjku kretanja od kako je zahladilo.
Doktoru sam se obratila radi bolova u peti, tražeći uputnicu za specijalistu ortopeda.
Prije uputnice su me uputili da izvadim krv da se provjeri da nemam reumatske probleme ( koje nemam ), a ja sam iz radoznalosti kad me već ionako bodu i vade mi krv iz vene, tražila i da provjerim kompletnu krvnu sliku i željezo u serumu jer to nisam provjeravala više od tri godine.
Krvna slika mi je dobra, oblik, veličina i broj eritrocita normalan, ali željezo mi je od prošlih nalaza palo na 6 od nekadašnjih i za mene uobičajenih 20. Inače, za žene se normalne referentne vrijednosti kreću od 8-30, a za muškarce od 11-32.
Znam mnoge žene koje stalno imaju željezo ispod ili na donjoj granici, ali to su mahom žene koje ili imaju jako lošu i neredovnu prehranu ili gube mnogo krvi tokom menstruacije sa čim nemam problema.
Doktorica mi je prepisala tablete željeza Heferol jednu dnevno tokom tri mjeseca. U pitanju su kapsule od 350 mg, željezo (II) fumarat.
Kao glavni uzrok pada željeza vidim promjenu moje prehrane. Početkom ljeta sam skoro sasvim izbacila crveno meso koje je inače glavni izvor željeza ( ne, nije špinat, koji ga nema čak ni blizu najviše ), i počela da jedem uglavnom visokoproteinsku ishranu, bezmasno bijelo meso i sl. S jedne strane to je jako zdravo, ali za moj organizam se očito nije pokazalo tako dobro.
Ja izgleda baš trebam da se šopam polupečenim goveđim biftecima. :-)
Piletina, ćuretina, teletina i riba sem srdela, i nisu toliko bogate željezom kao crveno meso, a uglavnom sam to jela. Neke druge vrste mesa jednostavno ne volim, ili čine da se nakon što ih jedem osjećam nekako tromo i napuhano i kao da imam manje energije. Sem toga, nisam ni ljubitelj zelenog povrća.
Ja se u suštini s jedne strane hranim zdravo, ali iako sam veliki gurman, priznajem da sam jako, jako probirljiva. Lista onog što ja ne jedem ili ne volim da jedem je prilično dugačka. :-)
Druga greška koju sam radila je konzumiranje puno mliječnih proizvoda bogatih kalcijumom neposredno prije ili nakon glavnih obroka, a kalcijum smanjuje ili čak potpuno poništava apsorpciju željeza u krvi.
Ne znam da li ste to znali, ali to je veliki problem čak i kod onih koji jedu puno crvenog mesa, ali zbog kalcijuma ne iskoriste dobro sve sastojke i željezo iz njega.
Ipak, u prethodna tri mjeseca sam nastojala jesti i više govedine, bezmasne svinjske krmenadle, pila sam čak i kupinovo vino prvi mjesec svako veče po jednu čašu, pazila na kalcijum itd.
I na kraju neki dan opet izvadim nalaze i shvatim da je nakon svega što sam radila moje željezo naraslo samo na bijednih 8.4 čime opet nije ni blizu nekadašnjih 20. :-(
Sada sam opet dobila iste tablete, ali ovaj put dvije dnevno tokom tri mjeseca, kada slijedi nova provjera krvi.
Za razliku od prije tri mjeseca, kada sam se osjećala jako umorno i iscjeđeno, stalno sam bila pospana, sada se osjećam super, ali primjećujem problem sa pojačanim opadanjem kose koje je nastupilo usljed anemije. Nadam se da će se to popraviti dok nivo željeza još poraste. Ono što je bitno je da raste dosta nove kose, tako da se prirodni proces rasta ne narušava.
Na tržištu ima i jačih tableta koje se bolje vezuju u krv, ali se mnoge od njih žvaću ili gutaju iz ampula što može jako obojiti zube u tamno, tako da ću se ipak držati Heferola. Ono što se mora napomenuti je da one mogu uzrokovati bolove u želudcu ili tvrdu stolicu, ali ih ja srećom zasad dobro podnosim i nemam nikakvih problema.
Osim Heferola nastavljam i sa kupinovim vinom, ali i sokom od cikle, a uvodim i kapi i čaj od koprive.
Priznajem da sam pravi Jeremija i da sam se isprepadala pa se sad kljukam svim i svačim, pijem šaku vitamina i pored crvenog mesa skoro svaki dan "pasem" i neko gadno zelenje. Jer se eto mora, zdravo je. :-/
Da bi se željezo dobro vezivalo u krvi uzima se sa:
- C vitaminom ( 500 ili 1000 mg )
- kompleksom B vitamina ili barem vitaminom B 12
- folnom kiselinom
Bitno je znati šta smanjuje apsorpciju željeza iz hrane koju konzumiramo:
- čaj ( tačnije tanini/kofein iz crnog i zelenog čaja, dok su ostali biljni čajevi čak korisni )
- kafa
- kalcijum iz mliječnih proizvoda
- preparati sa cinkom ili hrana koja je njime bogata
S druge strane, tablete željeza smanjuju apsorpciju nekih lijekova kao što su tetraciklini, hinolonski antibiotici i sl.
Liječenje anemije traje najmanje tri mjeseca, ali uglavnom pola godine, pa i više po potrebi.
Željezo se ne usvaja brzo i potrebno je postepeno praviti i popraviti njegove zalihe u jetri.
Naravno sa željezom treba oprezno i ovakve tablete od 350 mg koje ja pijem se ne smiju uzimati bez konsultacije sa doktorom jer se one piju samo kada željezo jako padne, a inače su dovoljni bilo kakvi multivitamini ili tablete željeza od 15 mg.
Namirnice jako bogate željezom su: crveno meso, džigerica/iznutrice, integralne žitarice, mahunarke ( grah, grašak ), cikla, riba ( sardine, skuša, tunjevina ), jaja (žumance) , lisnato zeleno povrće, suhe kajsije, šljive, smokve, orasi, bademi, borovnice, kupine, kupinovo vino, čaj od koprive, kapi od koprive, kvalitetna crna čokolada sa velikom procentom kakao praha, kakao prah itd.
Bitno je i dosta boraviti i šetati na svježem vazduhu, posebno planinskom jer on utiče na stvaranje novih i zdravih crvenih krvnih zrnaca.
Željezo iz namirnica životinjskog porijekla se usvaja od 15- 35 %, a iz namirnica biljnog porijekla samo 2-20 %.
Sorry Popay :-) Špinat jeste dobar, ali očito da Badžo ipak više jede crveno meso koje je bitnije od špinata. :-)
Što se mene tiče, ja nastavljam svoju borbu sa anemijom, bitno mi je da mi željezo više nije ispod donje granice, i sada ću samo da ga i dalje povećavam i neću stati dok na nalazima ne ugledam 20. :-)
Za kraj važno je znati da anemija sama po sebi nije bolest, ona je stanje koje može uputiti i ukazati na neka druga oboljenja i zato ju je jako važno na vrijeme utvrditi i riješiti problem.
Da li je neka od vas imala problema sa anemijom i kako ste se izborile sa njom ?
Nadam se da vam je ovaj post bio od koristi.
xoxo
Snow